A legtöbb ember úgy véli, a testgyakorlatok csupán izmaink erősítését és a fölösleges kilóktól való megszabadulást szolgálják.
Pedig a mozgással erősíthetjük szervezetünk detoxikáló rendszerét, és fokozhatjuk a méreganyagok kiürülését is.
Célszerű a gyakorlatokat két típusra osztani: az oxigénigényes mozgásokra (futás, úszás) és a keleti módszerekre (jóga, tajcsi).
Most az elsőt vizsgáljuk meg közelebbről.
Oxigénigényes gyakorlatok
A rendszeres testmozgás egészségünk legfontosabb biztosítéka. Erősíti a szívet és a tüdőt, segíti a csontfejlődést, illetve fiatalon tartja a csontokat, javítja az immunrendszert, könnyebbé teszi az elalvást – egész életünket meghosszabbítja.
Az oxigénigényes mozgások a következő módon stimulálják szervezetünk detoxikáló folyamatait:
- Növelik a veríték termelését. Pihenő állapotban csupán 0,003 liter folyadékot veszítünk izzadással, de már egy óra testgyakorlással is egy literre növelhető ez a mennyiség. A veríték 99 százaléka víz, a maradék 1 százalék ásványokat és méreganyagokat tartalmaz. Tehát minél többet mozgunk, annál több potenciális mérgező anyagot izzadunk ki.
- Felgyorsítják a légzést. Mozgás közben izmaink toxikus melléktermékeket – például szén-dioxidot és tejsavat – állítanak elő. Amint a szervezet érzékeli ezek jelenlétét, az agy légzésszabályozásért felelős része azonnal működésbe lép, hogy eltávolítsa őket. Ezután a tüdőben termelődött egyéb mérgek kerülnek sorra.
- Serkentik a bélműködést. Sportolás közben a bélbe került anyagok áthaladási ideje 60 százalékkal csökken. A jelenség pontos okát senki nem tudja, de mindenesetre jó hír a méregtelenítésre nézve.
- Segítik a zsírok biztonságos lebontását.
Ha több kalóriát égetünk el, mint amennyit felveszünk, a zsírok is energiaforrássá válnak. Hirtelen lebomlásuk azonban a lezuhant tápanyagszint miatt könnyen vezethet a toxinok robbanásszerű beáramlásához a szervezetbe.
Moderált mennyiségű és intenzitású gyakorlatok végzésével a zsírbontás lelassul, a méreganyagok felszabadulása is fokozatosan zajlik.
- Serkentik a nyirokrendszert. A nyirokrendszer nem rendelkezik saját pumpával, ezeket a testnedveket az izmok összehúzódása áramoltatja, préseli át a szervezeten. A gyakorlatok természetesen nagyban hozzájárulnak ehhez a folyamathoz.
Csak szépen, fokozatosan
A fent említett tényezők nagyon megnövelik méregtelenítő rendszerünk hatékonyságát. Mielőtt azonban belevágunk, nem árt emlékeznünk: bármit teszünk is méregtelenítésünk érdekében, szem előtt kell tartanunk a fokozatosság elvét.
Kutatások mutatták ki, hogy mozgás közben is szabadgyökök keletkeznek testünkben. A túlságosan erőteljes vagy szélsőségesen hosszú ideig tartó igénybevétel mellett nemkívánatos módon túlterhelhetjük detoxikáló rendszerünket is.
Leghasznosabb, ha 30-90 percig tartó könnyed vagy közepesen erős gyakorlatokat végzünk, heti 3-5 alkalommal.
Ha úgy szeretnénk emelni testünk fizikai terhelését, hogy közben a méregtelenítést ne érje kár, lényegesen több méregtelenítő ételt kell beillesztenünk étrendünkbe, elsősorban gyümölcsöt és zöldséget, ezáltal kiváló multivitamin-kiegészítéshez is juthatunk.
[…] Aki esetleg nem tudná, az emberi test méregtelenítését nagyban elősegíti a testmozgás. AMennyiben érdeklődik a témában, KATTINTSON IDE! >>> […]